Dzięki współpracy z wydawnictwem Sine Qua Non miałem możliwość przeczytania książki Simona Kupera (znanego pisarza i dziennikarza piłkarskiego) i Stefana Szymańskiego (wykładowcy, badacza i konsultanta).
Pewnie wiele ludzi patrzy na futbol tylko z jednej perspektywy. Ta książka jednak odkrywa wiele innych ciekawych aspektów, na które zwykły kibic nigdy nie patrzył i którymi na pewno ani trochę się nie interesował. Jest to świat futbolu połączony z matematyką, przewidywaniami, korelacją i statystyką. Tego ostatniego w książce jest najwięcej.
Trzeba zaznaczyć, że jest to uaktualniona wersja książki, która już wyszła i doczekała się około dwudziestu różnych zagranicznych wydań, w tym nawet trzech wersji brytyjskich. Nie ma się co dziwić, ponieważ o angielskiej piłce jest tam najwięcej.
Autorzy ukazali w swojej książce liczbę samobójstw, wysokość gaż, populacje krajów, rasizm w futbolu, głupotę, złe transfery czy lojalność piłkarzy. Wszystko potwierdzone jest dokładnymi danymi i statystykami.
Poza tym czytając tą pozycję poznamy między innymi tajemnice rynku transferowego, tajemnice sukcesu Olympique Lyon z czasów swojej świetności, powiązania między wydatkami a pozycją w lidze, skuteczność angielskich selekcjonerów.
Nie mogło zabraknąć tematu biznesu i pytania czy futbol to biznes. Poznamy początku sponsoringu i telewizji. W tym rozdziale także poznamy odpowiedź na pytanie czy warto organizować Mistrzostwa Świata w swoim kraju.
Mimo iż wiele informacji dotyczy angielskich piłkarzy, trenerów, spotkań i statystyk, a także poznania zawodów ojców angielskich piłkarzy, jako kibic FC Barcelony, po 450 stronach doczekałem się „swojego” rozdziału, w którym znalazłem ciekawe informacje o Hiszpanii, Barcelonie, jej polityce transferowej, La Masii i filozofii Cruyffa.
Warte odnotowania były także strony na temat Maradony, którego każdy uwielbia i podziwia, a niektórzy nawet w specjalnych miejscach oddają mu pokłony. Okej, był wielki, wyjątkowy, przeszedł do historii jako Mistrz Świata, przeszła do historii jego „Reka Boga”, triki itd. Jednak jego kariera (w tym epizod w Barcelonie) była chaotyczna. A statystyki potwierdzają, że jego dekada świetności była najgorszym okresem w historii argentyńskiego futbolu.
Książka godna polecenia. „Dzięki niej spojrzysz na futbol z zupełnie nowej strony. Nieważne czy jesteś właścicielem, trenerem, skautem, sędzią czy po prostu zwykłym kibicem – musisz sięgnąć po tą książkę”.
Tytuł: Futbonomia
Tytuł oryginału: Soccernomics
Tłumaczenie: Jakub Małecki
Autor: Simon Kuper
Data wydania: 15 lutego 2017
Format: 140 x 205 mm
Liczba stron: 512
Okładka: Miękka
Wydawnictwo: SQN
Kup Teraz: KLIK